2193 napig tartott a háború
Tudtad, hogy melyik volt az emberiség történetének eddigi legnagyobb háborúja?
A második világháború! 1939. szeptember 1-től 1945. szeptember 2-ig tartott 61 ország részvételével. A hadműveletek 40 ország területét érintették.
Anglia és Franciaország megakadályozhatta volna a második világháborút
Tudtad, hogy a Nagy-Britannia és Franciaország megakadályozhatta volna a második világháborút? 1939 áprilisától augusztusig Nagy-Britannia, Franciaország és a Szovjetunió tárgyalásokat folytatott Moszkvában a náci Németország lehetséges agressziója elleni közös fellépésről. A három ország kölcsönösen vállalta volna, hogy fellép Németország ellen, ha Németország megtámadja bármelyiküket vagy Lengyelországot. A szerződés azonban nem jött létre. A nyugat nem akart Németország ellen fellépni. Azt akarta, hogy a német agresszió kelet felé, a Szovjetunió felé menjen. Ha az angol és francia csapatok fellépnek Hitler ellen, a Szovjetunió is csatlakozott volna, nem indult volna el a második világháború.
Amerika segített, de keveset
Tudtad, hogy mekkora segítséget kapott a Szovjetunió az USA-tól a második világháború alatt? Hivatalos amerikai adatok szerint az USA 14 795 repülőt, 7056 harckocsit és sok ezer más fegyvert szállított a Szovjetuniónak. Az amerikai szállítmányok azonban a szovjet hadiipar termelésének 4 százalékát tették ki.
27 millió szovjet ember életébe került a háború
Mai kutatások szerint Németország 13,5 millió embert veszített a második világháborúban, Lengyelország 6 milliót, Kína 5 milliót. Franciaország vesztesége 600 ezer fő volt, az USA-e 300 ezer. A Szovjetunió 27 millió embert veszített el.
A Győzelem Napja
Tudtad, hogy miért ünnepeljük május 9-én a Győzelem Napját? 1945. május 2-án a szovjet csapatok elfoglalták Berlint. A német csapatok ellenállása azonban folytatódott. 1945. május 9-én került sor a német csapatok feltétel nélküli megadásáról szóló egyezmény aláírására. A szovjet parancsnokság május 8-án este 23 órára hívta össze az aláíró feleket. A német csapatok teljes és feltétel nélküli kapitulációjáról szóló okmányt szovjet részről Georgij Zsukov marsall írta alá, és a szövetséges országok képviselői is ellátták aláírásukkal. Német részről Wilhelm Keitel vezértábornagy volt az aláíró. Az okmány május 9-én lépett életbe.
Győztesek
Tudtad, hogy a háború két kiemelkedő személyiségének, Sztálinnak és Zsukovnak az apja cipész volt? A második világháború idején a szovjet hadsereg legfelsőbb főparancsnoka Joszif Visszarionovics Sztálin (1878-1953) volt. Georgij Konsztantyinovics Zsukov marsall (1896-1974) vezényelte a Berlint elfoglaló szovjet erőket, és később is fontos szerepet játszott a szovjet történelemben.
Szabadság téri Szovjet Hősi Emlékmű
Tudtad, hogy a Szabadság téri emlékmű Antal Károly (1909-1994) szobrász munkája? Antal a harmincas évek elején indult szobrászgeneráció egyik legtöbbet foglalkoztatott, tehetséges mestere volt. 1946. május elsején avatták fel. Jelen volt Rogyion Jakovlevics Malinovszkij marsall, a Magyarország felszabadításában részt vett 2. Ukrán Front parancsnoka és Dálnoki Miklós Béla, az ideiglenes magyar kormány miniszterelnöke is.