Nem szavazunk Dobrevre, nem a mi jelöltünk! Ezzel a Munkáspárt részéről le van zárva az ügy!
Mondhatnánk ezt, de az ügy nem ilyen egyszerű. Sok emberben él „Orbán-utálat” és sok ember kész Dobrevet „megváltónak” tekinteni. Valljuk be őszintén, hogy a munkáspárti társaink között is vannak olyanok, akik pozitív hírként fogadták Dobrev jelölését a miniszterelnökségre.
A Fidesz a hatalommal fizethet a tévedéséért
Vizsgáljuk meg a kérdést alaposan! Dobrev Klára jelölése nem egyszerűen a Demokratikus Koalíció vagy Gyurcsány Ferenc döntése. Annál több: egy jól átgondolt koncepció része.
A konzervatív média, a Fidesz és a kormány is egyetlen felületen támadja Dobrevet. Ő Apró Antal unokája, Apró Antal pedig kommunista volt, a kádári elnyomás figurája. Vagyis, Apró rossz ember, következésképpen Dobrev is az.
Lapunkban már írtunk arról, hogy a Fidesz és az egész konzervatív elit súlyos tévedésben van ezzel a kommunista-ellenes retorikával. Ezzel legfeljebb a saját szavazótáborának antikommunista lelkületét erősítheti, de nem csökkenti Dobrev táborát.
Gyurcsány és Dobrev sohasem tagadta le a szocialista múltat, pedig náluk jobban aligha gyűlöli bárki is jobban a szocializmust, a munkásmozgalmat, a forradalmat. Nekik a szocialista múlt eszköz arra, hogy a szocializmusban felnőtt emberek egy részének szavazatát megnyerjék.
És ilyen emberek voltak és lesznek jövőre is. Ők nem gondolnak bele a DK liberális szövegeibe, nem azt nézik, hogy a DK kapitalizmust akar. Csak azt látják, hogy a Fidesz Dobrev személyében olyan személyt támad, akinek valamilyen kötődése van az általuk szeretett szocialista múlthoz. Ez a választói réteg ma még viszonylag jelentős, eldöntheti a csatát. A Fidesz ezt nem akarja tudomásul venni, amiért drága árat fizethet.
A nemzetközi tőke liberális erői ma mindenütt támadásban vannak. Ők tudják, hogy a kapitalizmus veszélyben van. Szerintük egy megoldás van: a tőke, a pénz minden akadálytól mentes uralma. Ami hasznot hoz, az jó, az éljen! Ami nem hoz hasznot, az pusztuljon!
Biden megválasztása lovat adott a liberális erők alá. Iszonyú erővel indult meg a támadás a liberális tőke abszolút uralmát akadályozó tényezők ellen. Erről szól az Oroszország és Kína ellen folyó hidegháború is. Ez a háború folyik az EU-ban is a jogállamiság ügyében.
A liberális a liberálist szereti
A liberális tőke a magyar politika szereplői közül mindig a liberálisokkal rokonszenvezett. A Szabad Demokraták Szövetsége (SzDSz) mindig is jó kapcsolatokkal rendelkezett az amerikai zsidókörökkel. Ez a kapcsolat tette lehetővé, hogy 1994-ben az amerikai és az európai liberális tőke tudomásul vegye, hogy Horn Gyula személyében egy egykori kádári káder vezesse az országot. Az SzDSz bekapcsolása a Horn-kormányba azt jelentette, hogy a hazai és külföldi liberálisok a nap 24 órájában ellenőrizték, hogy mit csinál Horn. Ő nem is okozott csalódást, mindent megtett, amit a liberálisok kértek tőle, és képes volt ezt a néppel lenyeletni.
A Horn-csoda nem tarthatott sokáig. Az 1998-ban hatalomra került első Orbán-kormánynak nem örült a liberális tőke. Akkor úgy tűnt, hogy a magyar elit Németország mellé áll, és az EU USA-ellenességét erősítheti. A kirajzolódó nemzeti vonal is zavarta a liberális köröket. Orbánra ráfogták, hogy antiszemita, a fasisztákat támogatja. Az első Orbán-kormány sokat akart, de nagy volt az ellenállás és tapasztalatuk sem volt. Megbuktak.
A liberálisok örömére 2002-ben visszatért az MSZP-SzDSz-koalíció. Medgyessy Péter eleinte elfogadható volt a liberálisoknak. Joviális személyiség volt, aki képes volt a belső békét fenntartani. Félretette a Fidesz nemzeti jelszavait, minden intézményre kiírták, hogy „köztársasági.”
Medgyessy azonban nem tudta több ígéretét megtartani. A liberálisok itthon és külföldön ragaszkodtak az egészségügy privatizálásához. Ez gyakorlatilag a kórházak eladását jelentette volna. Az egészségügy óriási piac, nagy pénz van benne. Erre az időre már nem maradt más lényeges állami tulajdon, úgyhogy a kórházak eladása első számú feladattá lett.
Medgyessy ezt nem tudta és talán nem is akarta megoldani. Két év kormányzás után, 2004 nyarán a saját sportminisztere, akit Gyurcsány Ferencnek hívtak, a szó legszorosabb értelmében puccsal megbuktatta és átvette a kormányt. A liberálisok tapsoltak, az MSZP-sek úgy tettek, mintha ez lenne a világ legtermészetesebb dolga.
Gyurcsány ideális figura volt a liberális tőke számára. Megdöbbentő módon képes volt manipulálni a politikai erőket, az embereket, sőt a magyar választók zömét. Képes volt elhitetni, hogy ő a baloldal, az egyszerű emberek képviselője, de egyben ő a modern, európai jövő megtestesítője. Olyan eszközöket vitt a közéletbe, amelyek addig csak az üzleti világban voltak ismertek: könyörtelenség, kíméletlenség, hazugság, elvtelenség.
George W. Bush amerikai elnök 2005-ben 50 percig tárgyal vele, ami rekordidő egy közép-európai vezető esetében. A tárgyaláson részt vesz Dobrev Klára is, aki ekkor még „csak” feleség.
Dobrev ezt követően first ladyként szinte minden nemzetközi találkozón ott van. Jól csinálja. Ekkoriban alig múlt harminc, fiatal. Vietnamban testhez álló vietnami viseletbe öltözik, lehengerli a vendéglátókat. Megmutatja önmagát, de egyben emberi gesztusokkal hitelesíti a Gyurcsány-kormány politikáját.
Gyurcsány azonban nem tud megbirkózni a 2008-as tőkés világválsággal. Az IMF-től felvett kölcsönök, a liberális recept másolása könyörtelenül visszaütnek. Az IMF fojtogatja Magyarországot. Idehaza tömegessé válik a munkanélküliség, példátlan szintre emelkedik a tömegek elégedetlensége. Ezt már sem Gyurcsány kíméletlensége, sem Dobrev bája nem tudja ellensúlyozni. Gyorsan kiderül ugyanis, hogy Bajnai Gordon, az új miniszterelnök nem tud és nem is akar a Fidesz legyőzésére alkalmas alternatívát szervezni. Megbuknak, 2010-ben győz a Fidesz.
Nem kormányváltást, totális liberális uralmat!
A liberális tőke azonban nem veszi le a kezét Gyurcsányról, és most már Dobrevről sem. Gyurcsányék vállalatbirodalma terjeszkedni kezd, nem utolsó sorban a külföldi liberálisok támogatásával. Gyurcsány milliárdos, van pénze a politizáláshoz, és van kiolthatatlan ambíciója is. Az ellenzéki oldalon az egyetlen karizmatikus személyiség.
A koncepciója az első perctől kezdve világos. Egy táborba szervezni mindenkit, aki nem konzervatív. Ha jönnek maguktól, jó, ha nem jönnek, bedaráljuk őket! Ez a gyurcsányi taktika érvényes mind a mai napig.
Ehhez már nem elég, hogy az MSZP-vezetők együttműködnek vele. Szét kell verni az MSZP-t és a maradékot apránként belekényszeríteni a liberális blokkba.
De ez sem elég. Meg kell regulázni minden más régi és új erőt, amelyek az MSZP örökségére pályáznak vagy olyan új felületeket nyitnak, amelyek a liberálisok uralmát zavarják. Ez a politika vezet az ellenzék 2019 óta tartó összefogásához.
Dobrev a játékban egyre fontosabb szerepet kap. Ő intézi a vállalatbirodalom ügyeit. Rajta keresztül megy a pénz, amivel politikusokat lehet befolyásolni.
2019-ben Dobrev európai szerepet kap. A DK megválasztott EP-képviselőjéből egy perc alatt alelnököt csinálnak az Európai Parlamentben. Erős bázis a magyar politika befolyásolására. A Momentum hangoskodó lánykái (Cseh Katalin, Donáth Anna) eltörpülnek Dobrev mellett. Megindul a Dobrev-imázs felépítése: ő a higgadt, koncepciózus, modern európai politikus, és nem utolsó sorban ő a Nő.
Dobrev veszélyt jelent a konzervatívokra nézve. Orbán és Dobrev eltérő személyiségek. Dobrev semmit sem tud felmutatni, hiszen nem adott még az országnak semmit. Orbán ellenben tud. Az ő vezetése alatt átalakult Magyarország. Sok minden épült, sok mindent adott a tömegeknek. A kérdés, hogy ez elég-e.
És persze, ott vannak különbségek! Orbán férfi, Dobrev nő. Orbán 58 éves, Dobrev 49. Orbán miniszterelnök, egy országot irányít, a megnyilvánulásai nem mehetnek egy bizonyos szint alá. Dobrev megengedheti magának és meg is engedi a legbulvárosabb, sőt legocsmányabb fogásokat is. Orbánt nem kedveli a liberális nyugat, Dobrevet a tenyerén hordja.
Dobrev veszélyes a dolgozó emberek számára. Nekünk nem az a lényeg, hogy a DK győzelme miként érintené a Fideszt. A lényeg, hogy bennünket, dolgozó embereket hogyan érintene.
Dobrev a hamis próféta, aki tévutakra viszi a dolgozó embereket. Az európai minimálbér, a nyugdíjasoknak azonnal adandó 150 ezer forint és hasonlók olyan ígéretek, amelyek vonzóak lehetnek a nehéz helyzetben lévő embereknek. Ígéretek, amelyekből semmi sem lesz, hiszen már ma is irreálisak.
Az európai külcsín, a sikeres karrier sok olyan fiatalt állíthat a DK mellé, akiknek sok bajt okoz a pénz uralma, de ezt még nem tudatosították önmagukban.
Dobrev, a DK megválasztásával a dolgozó ember csöbörből vödörbe kerül. Sokan hiszik azt, hogy elég megszabadulni Orbán uralmától, megszabadulunk a pénz, a tőke uralmától. Csakhogy ez nem így van! Lehet új kormány, de a pénz uralma marad. Sem Dobrev, sem bármilyen más ellenzéki jelölt nem nyit „új korszakot”, „nem vált rendszert”. A saját uralmukat, a liberális tőke uralmát teremtik meg.
A liberális ellenzék győzelme 2021-ben megnyitná az utat a liberális tőke totális uralma előtt. Biztosra vehető, hogy lebontanák azokat a védőfalakat, amelyekkel az Orbán-kormány a nemzeti szuverenitást védte. Eltűnne a nemzeti út, európai egyenruhába öltöznénk. Rászabadítanák az országra mindazt a szennyet, amit a liberális tőke nyugaton már művel. A gender szemlélet, az LMBTQI kultusz szabállyá válna.
Hogy Dobrev lesz-e az ellenzék közös jelöltje, nem tudni, de lehetséges. Hogy ő lesz az új miniszterelnök, nos ez elválik.
Sok múlik azon, hogy a nyugati liberális erők mit akarnak. 2010 óta Orbánt és a Fideszt tekintik annak az erőnek, mely képes a tőke uralmát Magyarországon biztosítani. És teljesen közömbös, hogy közben nem szeretik sem Orbánt, sem a Fideszt.
Az látszik, hogy segítik felépíteni a liberális alternatívát. Teret adnak Karácsonynak, és Dobrevnek is. De még senki sem mondta ki, hogy lovat váltanak, és ezentúl a liberálisoktól várják a stabil kapitalizmus fenntartását. A következő hónapokban ez is kiderül.
Sok múlik rajtunk, egyszerű embereken. Harminc év tapasztalatából tudjuk, hogy akárki is legyen kormányon, nem értünk kormányoznak, hanem saját magukért. Nem nekünk akarnak jobb életet, ők akarnak gazdagodni.
Nekünk nem kell Dobrev. De ez nem azt jelenti, hogy nekünk a Fidesz kell. Nekünk az kell, hogy a dolgozó ember beleszólhasson a saját sorsának eldöntésébe.
2022-ben nem lesz rendszerváltás. Nem lesz forradalom, és nem születik meg az új szocializmus. De sok mindenre kényszeríthetjük a kormányokat. Ehhez erősíteni kell a szakszervezeteket, bátran fel kell emelni a szavunkat, és a Munkáspártnak is ott kell lennie a parlamentben. És persze, nem ingadozhatunk Dobrev-ügyben sem. Nem kell!