Budapest főpolgármestere és a Ferencváros polgármestere ellenzi, hogy Budapesten megépüljön a kínai Fudan Egyetem kihelyezett tagozata. Direkt nem a nevüket említjük, mert amit tesznek és mondanak, azt nem magánemberként teszik és mondják, hanem választott tisztségviselőként. Úgy is mondhatnánk, Budapest és a Ferencváros nevében beszélnek.
Ők mostanság Budapest és a Ferencváros népe nevében utasítják el a kormány tervét. A népre hivatkozva jelentik ki, hogy elmennek ugyan a kormány által ajánlott megbeszélésre, de annak úgy sincs értelme. A nép nevében a népnek népszavazást ígérnek a Fudan Egyetemről.
Jogosan hivatkozik-e Karácsony és Baranyi a népre, a választókra, az emberekre? Budapest 1,3 millió választópolgárából 353 ezren szavaztak Karácsonyra. A Ferencváros 45 ezer választójából 12 ezren választották Baranyit. A választások már csak ilyenek. Akinek az adott pillanatban több van, az nyer.
Ők nyertek, beültek a székükbe, de ez semmiképpen nem jelenti, hogy minden budapesti és minden ferencvárosi az ő oldalukon állna.
Karácsony Gergely a buta kommunistaellenes kirohanások mellett azzal fenyegeti a budapestieket, hogy a kormány a Fudannal eladósítja őket.
Baranyi Krisztina azzal igyekszik a Ferencváros polgárait a kínai egyetem és természetesen a kormány ellen hangolni, hogy a kínai egyetem épülete előtt Sanghajban Mao szobra áll. Oké! Mit szólnánk mi, magyarok, ha a kínaiak azt válaszolták volna Szijjártó Péternek, hogy egy darab kínai vakcinára se számítsatok, mert Orbán hivatala előtt egy gróf, Bethlen István szobra áll? Ugye, mennyire abszurd!
Értelmes párbeszéd helyett buta politikai üzengetés. Nem olyan nehéz belátni, hogy a Fudan megjelenése Budapesten jó ötlet. Először is, a világ egyik legismertebb egyeteméről van szó. Tekintettel arra, hogy Karácsony nem tud angolul, csak „dolgozik az angolján”, valószínűleg nem olvasott semmit az egyetemről. Másodszor, Magyarország függetlenségéhez hozzátartozik a szellemi függetlenség is. Ha lehet amerikai, német egyetem, akkor lehet, sőt kell, hogy legyen kínai is. Harmadszor, fel kellene ismerni, hogy a következő évtizedek fejlődését, tetszik, nem tetszik, nem az USA, hanem Kína diktálja. A kormány ezt felismerte. Nem fekszik le a kínaiaknak, hanem alkalmazkodik az újhoz. Karácsonyék Amerikát akarnak, és képtelenek alkalmazkodni az újhoz.
Népszavazással fenyegetőznek. Nem a népet akarják megkérdezni, arra nem kíváncsiak. Egy valóságos népszavazás esetén, ahol minden vélemény azonos nyilvánosságot kapna, ahol valóságos viták lennének, kiderülhetne, hogy a nép, Budapest és a Ferencváros lakosainak többsége nem osztja az ő véleményüket.
Fenyegetőznek a népszavazással, hátha megijed a kormány. A budapesti olimpiát a Momentumnak ezzel a trükkel egyszer már sikerült megakadályozni. Összegyűjtötték az aláírásokat. A kormány viszont elállt az olimpia megrendezésétől. Belátták, hogy vannak kérdések, amelyekben érdemes a néphez fordulni, bizonyos értelemben kenyértörésre vinni a dolgot, és vannak, amelyekben nem érdemes.
A trükk most ugyanez. Lázítsuk a népet! Követeljünk népszavazást! Mondjuk, hogy a kormány nem akar népszavazást, de mi csak azért is akarunk, és keresztül is verjük!
Mire lenne jó a népszavazás elindítása az ellenzéknek? Arra, hogy a jövő évi választások előtt új nevekre tegyen szert. Arra, hogy egy érzelmi kérdésben a kormány ellen hangoljon. Arra, hogy ország-világ előtt elleplezzék, hogy megválasztásuk óta semmi értelmeset sem csináltak Budapesten és a Ferencvárosban.
Mire lenne jó egy népszavazás a Fudanról a népnek, a budapestieknek? Őszintén? Semmire, az égadtavilágon semmire!
Sőt, végül is a nép járna rosszul. Rosszul járna, ha az ellenzék képes lenne megakadályozni a Fudan Egyetem meghívását. Kimaradnánk a világfejlődés egy fontos területéről. A Fudan Egyetem elmenne egy másik európai városba, ahol az egyetemet egyetemként fogják fel a város vezetői és nem „kommunistaképzőnek”.
Ilyen népszavazási játékkal maga a népszavazás, mint intézmény kerülne végveszélybe. Magyarországon ma a törvények miatt gyakorlatilag majdnem lehetetlen olyan népszavazást tartani, amelyet nem a hatalom kezdeményez. A pártok – magánszemélyeknek álcázva – persze ontják a kezdeményezéseket, de ők pontosan tudják, hogy ezekből nem lesz népszavazás, de a média egy ideig elcsámcsog rajtuk. Az ellenzéki pártoknak nem népszavazás kell, hanem a média csámcsogása.
A demokráciát demokráciával is meg lehet ölni. A népre hivatkozni felelősség, nem lehet eszköz a saját ambíciók megvalósítására.
A Munkáspárt mindig is kiállt a népszavazás, a nép közvetlen hatalomgyakorlása mellett. Azt akartuk, hogy a nép döntsön Magyarország NATO-csatlakozásáról. A hatalom törvénysértő módon megakadályozta a Munkáspárt által kezdeményezett népszavazást.
Azt akartuk, hogy a nép döntsön arról, hogy eladja-e az állam a kórházakat a magántőkének vagy sem. Ezt a népszavazást nem tudta a hatalom megakadályozni. A Munkáspárt által kezdeményezett népszavazásnak is köszönhető, hogy ma még a kórházak állami tulajdonban vannak.
Az álnépszavazásokat, a demokráciával való visszaélést viszont elutasítjuk. Kérjük Önöket, tegyék Önök is! Ne engedjék demokráciával megölni a demokráciát!