Mi mindent tudhatunk meg egy régi fényképből! 1987. november. Moszkva, Kreml. Andrej Andrejevics Gromikó, a Szovjetunió akkori államfője átnyújtja Kádár Jánosnak az Októberi Forradalom Érdemrendet, amelyet 75. születésnapja alkalmából adományoztak neki.
Régen ismerik és tisztelik egymást. Gromikó három évvel idősebb Kádárnál. Már Sztálin idején ott volt a szovjet külpolitika minden lényeges lépésénél. 1957–85 között pedig a Szovjetunió nagy tekintélyű külügyminisztere.
1985-ben „királycsináló”. Ő javasolja Mihail Szergejevics Gorbacsovot az SZKP főtitkárává megválasztani. Gorbacsovnak külügyminiszterként nincs szüksége Gromikóra, de a Legfelsőbb Tanács elnökeként ideig-óráig számít rá. A külügyminiszter Eduard Ambroszijevics Sevarnadze lesz.
Gromikó profi diplomata, minden szavának súlya van, és ezt Kádár tudja. Vélhetően már sajnálja, hogy Gorbacsovból a segítségével lett főtitkár, de ilyet sohasem mondana. Egész életében nem személyeket szolgált, hanem a szocializmus ügyét és a Szovjetuniót. Most is ezt teszi.
Nagyon vigyázzanak, Kádár elvtárs! – mondja Gromikó. A nyugat veszedelmesen támad, az életünkre törnek, mindent el akarnak venni. Ez rosszabb, mint Hitler támadása volt 1941-ben. Akkor volt hova visszavonulni, és főleg tudtuk, hogy ki az ellenség. Legyen maximálisan körültekintő!
Kádár érti Gromikót, hogyne értené. Már idehaza is javában folyik a szocializmus hívei és ellenfelei közötti küzdelem, és valóban nem mindig tudni, hogy ki az ellenség, és ki a barát.
De Kádár azt is tudja, hogy a szovjet politikát nem Gromikó, hanem Gorbacsov határozza meg. 1985 óta ő főtitkár. Találkozik vele is. Gorbacsov elvtárs! Figyeljenek a kínaiakra! Kínai módra ugyan, de ők is szocializmust akarnak! – mondja el Gorbacsovnak. Kádár élményei Kínáról frissek. Egy hónapja találkozott Pekingben a kínai vezetéssel.
Gorbacsov nem hallgat Kádárra. Ő Kínára is rá akarja erőltetni a szovjet peresztrojkát. De, mint tudjuk, nem fog sikerülni. Hiába megy el Kínába, nem tudja Teng Hsziao-pinget rávenni a szocializmus feladására. 1989 nyarán a Kínai Kommunista Párt a kínai népi-felszabadító hadseregre támaszkodva megvédi a szocializmust és a Kínai Népköztársaság egységét.
Kádár és Gorbacsov utoljára találkoznak személyesen. Gromikó még eljön Budapestre 1988 tavaszán, de már nem tud változtatni a magyar folyamatokon. 1988 májusában Kádárt felmentik.
Gromikót is leváltják 1988 októberében. 1989. július 2-án elviszi a szívbetegsége. És milyen az élet, négy nap múlva, 1989. július 6-án Kádár is meghal.
1991-ben Gorbacsovot leváltják. 1991. december 26-án 69 év létezés után Borisz Jelcin vezetésével feloszlatják a Szovjetuniót, amelyet még Lenin 1922-ben hozott létre.
A képen Gromikó mögött Vlagyimir Dmitrijevics Dorohin áll. Kiválóan beszél magyarul, akkor a szovjet párt külügyi osztályának munkatársa. Oroszországban a rendszerváltáskor nem zavarnak el mindenkit a régiek közül, ahogyan ez Magyarországon történik. Dorohin az orosz külügyminisztérium UNESCO-főosztályának vezetője lesz, majd rendkívüli és meghatalmazott nagykövetként képviseli az Oroszországi Föderációt előbb Zambiában, majd Azerbajdzsánban. 2014-ben Putyin személyesen nyújtja át neki a Népek Barátsága Érdemrendet.
Kádár János mögött Kádár munkatársa, az MSZMP KB szovjet referense áll, aki 1989. december 17-én az újjászervezett Munkáspárt elnöke lesz.