Új módon emlékezett az idén a Munkáspárt Kádár János halálának évfordulójára. Július 3-án a Munkáspárt Elnöksége, a párt megyei és budapesti vezetői a párt sok tagjának jelenlétében megkoszorúzta Kádár János sírját. A cél a bensőséges megemlékezés volt és nem politikai nagygyűlés tartása. A rendezvényre közvetlenül a Kádár-sírnál került sor, ahol Thürmer Gyula mondott rövid beszédet.
Délelőtt a Munkáspárt konferenciát rendezett a kádári időszak mai értékeléséről. A részvevők személyesen vagy az interneten keresztül csatlakozhattak. Ez volt a Munkáspárt első ilyen jellegű konferenciája, ami nem volt mentes a technikai gondoktól. Az internetes közvetítés problémáiért a rendezők ezúton is elnézést kérnek.
Mi a mi dolgunk?
1989 júliusában hagyott itt bennünket örökre Kádár János – mondta megemlékezésében Thürmer Gyula. Gyászolta őt a magyar munkásosztály, amely jobb életet kapott. Olyan korban, amikor a Csepel Művek előtti ABC volt a legjobb a városban, mert a munkásnak a legjobbat kell kapnia.
Gyászolta a parasztság, aki nyugdíjat kapott. Aki a háztájiból és a tsz-ből emberi életet, házat, kocsit teremtett. Az értelmiség, akiket a szocializmus emelt ki a szegénysorból. 1989 nyarán a Magyar Népköztársaság dolgozó népe búcsúztatta.
1990 nyarán a tőkés Magyarországon mi, a Munkáspárt vállaltuk Kádár Jánost és a szocializmust – folytatta a párt elnöke.
1990 óta minden évben eljövünk. Tiszteletünket fejezzük Kádár Jánosnak. Mi Kádárt a 20. századi magyar történelem kiemelkedő személyiségének tekintjük. Korát, a magyarországi szocializmust pedig történelmünk egyik legsikeresebb korszakának. Tiszteletünket fejezzük ki a magyar népnek, a magyar dolgozók nemzedékeinek, amelyek építették a szocialista Magyarországot.
Kifejezzük hitünket is, hogy a szocializmus nem múlt el. Megerősítjük elszántságunkat, hogy küzdünk egy olyan társadalomért, ahol nem a pénz, hanem az ember az úr.
A mai kor új válaszokat, új gondolatokat követel meg. Ne feledjük: 2021-ben élünk! – emelte ki Thürmer. A feladat nem kicsi. Kádárt és korát meg kell védeni.
De információkat is kell adnunk, hiszen Kádár és a szocializmus emléke akarva-akaratlanul elhalványul. Fel kell eleveníteni nem csak önmagunknak, hanem elsősorban az újabb és újabb nemzedékeknek. A mai dolgozó emberek szempontjából értelmezhető és használható magyarázatokat adni.
A koronavírus sok mindent megmutatott – hangsúlyozta a szónok. Megmutatta, hogy a kapitalizmus nem tudja megvédeni az embereket. A pénz számít, nem az ember.
Megmutatta, hogy a kínai szocializmus hatékonyabb válaszokat adott. A mai napon is köszöntjük a Kínai KP-t megalakulásának 100. évfordulóján. Kádár egyik utolsó külföldi útja éppen Kínába vezetett.
Megmutatta, hogy a világ változhat. A válságból forradalmi helyzet, a forradalmi helyztből forradalom lehet.
Thürmer Gyula kitért a mai feladatokra is. A Munkáspárt soha ilyen nehéz helyzetben nem volt – hangsúlyozta. A politikai paletta két pártra szűkült, és mindkettő küzd ellenünk. Nincs sajtónk, médiánk. A járvány is lefékezte a pártot. Soha ilyen nehéz választás elé nem néztünk.
De nem hagyjuk magunkat! A párt él, elkezdtük a kampányt a 250 ezer forintos adómentes minimálbérért. Folyik a választások előkészítése.
Számítunk elkötelezett tagjainkra – fordult Thürmer a párt tagjaihoz. Mindenkire szükség van. Győzzék meg családtagjaikat, barátaikat! Menjenek az utcára, a piacokra, beszéljenek az emberekkel! Támogassák anyagilag is a pártot!
Számítunk fiataljainkra. Ők jobban ismerik a mai valóságot, nekik kell új lendületet adni és átvenni a stafétabotot tőlünk, idősebbektől.
Merítsünk Kádár János életéből, példájából! Volt ereje 1956-ban újjászervezni a pártot. Volt ereje olyan szocializmust építeni, amely a nemzeti sajátosságnak megfelelt. Kádár ügyét, a szocializmus ügyét nekünk kell tovább vinni! –
fejezte be beszédét.