Belarusz után Biden csődöt mondott Kubában is
„Szívünk legyen Kubáé, a hazáé, a forradalomé, a szocializmusé, és győzni fogunk!„ – mondta Miguel Díaz-Canel Bermúdez, a Kubai KP és a kubai állam vezetője a július 16-i havannai nagygyűlésen.
Kuba: jól vizsgázik az új vezetés
Az idén tavasszal tartotta a Kubai Kommunista Párt, az ország kormányzó pártja 8. kongresszusát. Az esemény világszerte érdeklődést váltott ki, még akkor is, ha a tőkés média szinte semmit sem írt róla. A nyugati világ szenzációt várt. Szenzáció pedig csak egy lehetett volna, ha a kongresszus bejelenti, hogy Kuba letér a szocializmus útjáról. Nem ez történt!
A Kubai Kommunista Párt kongresszusán végbement a generációs váltás. Az 1959-es forradalmi nemzedék végleg átadta az ország vezetését a fiatalabb nemzedéknek. Raul Castro, a párt és az állam eddigi vezetője fokozatosan vált meg tisztségeitől, és tavasszal nem jelöltette magát a pártvezetői tisztségre. Utóda Miguel Díaz-Canel Bermúdez vezetésével új, fiatal, de a forradalom ügye iránt elkötelezett csapat vette át az irányítást.
Az új vezetés azonnal szembe került az elmúlt időszak legnagyobb problémájával, a koronavírussal. A kérdés az volt, hogy az ország vezetése képes-e Kuba anyagi és emberi erőforrásait mozgósítani a járvány leküzdésére. Ráadásul olyan helyzetben, amikor az USA teljes gazdasági és politikai blokádja elzárja Kubát a nyugati világtól, csökkenti az exportbevételeit, és növekvő nehézségeket okoz a kubai lakosság ellátásában.

USA-politika: megdönteni a kubai rendszert
Az Egyesült Államok vezetése úgy döntött, hogy koronavírus miatt előállt helyzetet használja fel a kubai vezetés meggyengítésére és megdöntésére. Biden abban bízik, hogy a gazdasági nehézségek miatt a kubai népet szembe lehet fordítani a szocializmussal, és Miguel Díaz-Canel Bermúdez és csapata nem lesz elég erős ahhoz, hogy a nyomást kibírja.
Blinken amerikai külügyminiszter már májusban üzent a kubai népnek: „Az USA veletek van, támogatjuk vágyatokat a szabadságra, a gazdagodásra, és a méltó jövőre.”
Az USA elővette a színes forradalmak klasszikus receptjét. Az internet, a média segítségével utcára hívta azokat a kubaiakat, akik elégedetlenek a szocializmussal és változást akarnak.
Az események nem Havannában, hanem a fővárostól száz kilométerre fekvő Matanzas városban kezdődtek. Itt van a kubai ipar egyik központja, óriási kikötő, kőolajfeldolgozó, cukorüzemek. A városban és környékén az átlagosnál több covidmegbetegedés történt. A járványkórházak megteltek. A kubai gazdaság ugyan már gyártja a kubai fejlesztésű vakcinát, de egyelőre még nincs elég. Különösen nehéz helyzet alakult ki Matanzasban.
Az emberek az utcára mentek, követelve, hogy a kormány biztosítson mindenkinek vakcinát. Előkerültek az ismert jelszavak: jobb életszínvonalat, demokráciát, szabadságot stb. A tüntetések innen terjedtek át Havannára.
Az akciók szellemi és anyagi motorja az USA. A kubai társadalomban azok a rétegek voltak vevők az amerikai biztatásra, akik nyertesei az elmúlt időszak gazdasági átalakításainak.
A tüntetéseken azonnal alkalmazták a színes forradalmak módszereit. A tüntetőket ellátták amerikai zászlókkal, mondván, hogy az USA a demokrácia és a szabadság jelképe. Háziasszonyokat, nőket, fiatal lányokat állítottak a tüntetések első soraiba. A tüntetők „Szabad Kubát!” jelszóval mentek az utcára. Ezekből a plakátokból is volt bőségesen, ami mutatja, hogy az amerikai szolgálatok nagy mennyiségű propagandaanyagot adtak a tüntetőknek. S mint minden más esetben, most is megindult a nyugati médiagépezet.
Az USA azonnal követelte, hogy a kubai hatóságok ne alkalmazzanak erőszakot az „emberjogi harcosok” ellen, még a mobiljukat se vegyék el. Rubio szenátor javasolta, hogy USA a világűrből biztosítson internet-hozzáférést a kubai ellenzéknek.
Biden július 16-án bevetette a „csodafegyvert” is. Megígérte, hogy nemzetközi szervezeteken keresztül vakcinával fogja ellátni a „haldokló Kubát.” A valóság az, hogy több mint 2 millió kubai már három oltást kapott. 3,2 millió kubai pedig legalább egy oltást. A kubai ipar 8 millió Abdala, Soberana02 és Soberana Plus vakcinát gyártott le.

Az „újgazdagoknak” szűk a szocializmus
Az elmúlt években Kubában megindult a magánszektor fokozatos fejlesztése, az egyéni vállalkozások ösztönzése. A magánszféra nagyobb jövedelmekhez juttatta az emberek egy részét. Különösen nagy jövedelmekre lehetett szert tenni az idegenforgalom és a szolgáltatások terén. Mindkét terület létfontosságú Kuba számára, és a fejlesztésükben nem lehetett lemondani a magánvállalkozások bevonásáról.
Némi leegyszerűsítéssel mondhatjuk azt, hogy Kubában megjelent az „újgazdag” réteg. Az újgazdagok nagy jövedelemmel rendelkeznek, luxusüzletekben vásárolnak, hozzájutnak mindenhez, amiből az átlag kubai polgár nem részesülhet.
Az újgazdag réteg elfogadta, hogy Kubában szocializmus van, üdvözölte a párt és kormány intézkedéseit a gazdaság fellendítésére, beleértve a vállalkozási szabadság bővítését. A koronavírus azonban új helyzetet teremtett. A kubai vezetés úgy döntött, hogy a szigetet hermetikusan le kell zárni, mert csak így lehet megakadályozni a világjárvány még súlyosabb következményeit. A lezárás azt jelentette, hogy az elmúlt évben külföldi turista lényegében nem tehette lábát kubai földre. A turizmus leállítása súlyos csapást mért az újgazdagok anyagi helyzetére.
A másik lényeges változás az internet tömeges elterjedése. Kuba jelentős erőfeszítéseket tesz a nyugati média hatásainak ellensúlyozására, de itt nem lehet teljes sikert elérni. A nyugati média bomlasztó hatása elérte a kubai fiatalokat és a társadalom azon részét, amely a szocializmust okolja az egyéni és családi problémáiért.

Kuba kemény dió Amerikának
Kuba azonban kemény dió az amerikai és a kubai ellenforradalmi erők számára. Döntő jelentősége van annak, hogy Miguel Díaz-Canel Bermúdez kiváló vezetőnek bizonyult. Egy pillanatra sem akarta azt a látszatot kelteni, hogy ő az „új Castro”. Világossá tette, hogy ő egy új nemzedék képviselője, de a mai viszonyokhoz alkalmazkodva folytatni akarja a szocializmus ügyét, a forradalmat. Látható volt, hogy elnyerte a tömegek bizalmát.
Miguel Díaz-Canel Bermúdez a tüntetések első percében tudta, hogy csak egy helyes megoldás van: a néphez kell fordulni! A havannai dolgozók megértették hívó szavát és azonnal az utcára mentek. Az utcán védjük meg a forradalmat! – mondta Miguel Díaz-Canel Bermúdez, aki maga is az emberek között volt.
Nagy jelentősége van annak, hogy a Kubai Kommunista Párt erős. Szervezetei jelen vannak az ország minden területén. A helyi pártvezetők nem ingadoztak, azonnal hozzáláttak a szocialista erők ellentámadásának szervezéséhez.
A Kubai Kommunista Párt vezetése és a kormány azonnal elemezte a helyzetet, és válaszolt az ellenforradalmi akciókra. A forradalom védelmére hívta az embereket. Havannában és más városokban óriási megmozdulásokra került sor.
Fontos tényező az is, hogy a kubai állami szerveknek élő tapasztalataik vannak arról, hogy mit jelentenek a színes forradalmak és hogyan kell ellenük harcolni. Az USA 2018-ban Nicaraguában hajtott végre hasonló akciót, majd következett Venezuela. A kubai szakembereknek fontos szerepük volt abban, hogy sem Nicaraguában, sem Venezuelában nem tudtak győzni az USA által támogatott ellenforradalmi erők.
Az amerikaiak nem számolnak azzal, hogy a kubai emberek mások. Sok kubai van, aki nehéz körülmények között él, elégedetlen, de nem tűri, hogy bárki rosszat mondjon Fidel Castroról vagy Raul Castroról, a kubai nép szabadságáról.
A színes forradalmak ellen jelentős mértékben a médiában, az Interneten folyik a küzdelem. Kuba erős eszközökkel rendelkezik e téren. A Granma, a párt lapja, a Juventud Rebelde, az ifjúsági, a Trabajodores, a szakszervezetek lapja komoly nyomtatott és elektronikus háttérrel rendelkezik. A központi média azonnal képes reagálni az amerikai és más nyugati központok médiatámadására.
Nem hagyható figyelmen kívül az sem, hogy az USA egyelőre nem tud széles nemzetközi koalíciót szervezni a szocialista Kuba ellen. Az ENSZ Közgyűlés ülésszakán minden évben rendre elítélik az USA embargós politikáját. Kuba biztosan számíthat Oroszország és Kína támogatására is.

Mi a kubai kommunisták, a kormány, a nép mellett vagyunk
Kuba, a kubai nép mellett van a nemzetközi kommunista és munkásmozgalom is. A munkáspártok sok országban tartottak szolidaritási rendezvényeket. Számos fővárosban a kommunisták körbevették a kubai nagykövetségeket és nem engedték oda az ott élő kubai ellenzéki erőket.
A Magyar Munkáspárt nyilatkozatban ítélte el az USA politikáját. Mi a kubai kommunisták, a kubai kormány, a kubai nép mellett vagyunk! – nyilatkozta Thürmer Gyula pártelnök.
A harcnak még messze nincs vége, de úgy tűnik, hogy Biden színes forradalma Belarusz után Kubában is csődöt mondott.
