A második félév feladatairól döntött a Központi Bizottság
Augusztus 28-án ülést tartott a Munkáspárt Központi Bizottsága. Jó érzés volt ismét együtt lenni, személyesen, és nem csak az interneten keresztül találkozni egymással. Sokan jöttek vendégek is, köztük többen a munkáspárti fiatalok közül is.
Az ülés előtt Thürmer Gyula köszöntötte a Munkáspárt két új tagját. Az elmúlt időszakban többen is csatlakoztak a párthoz, de nem mindenki tudott a mostani ülésen személyesen részt venni.
A Központi Bizottság Thürmer Gyula elnök előterjesztésében áttekintette a belpolitikai helyzetet és döntött a második félév feladatairól. Hajdu József, elnökségi tag, KB-titkár előterjesztésében pedig az aláírásgyűjtés tapasztalatait és a választási felkészülés helyzetét vitatta meg.
A Központi Bizottság a két kérdésről határozatot hozott, amelynek legfontosabb megállapításait ismertetjük.
Belpolitikai helyzet: nehéz harcra készüljünk!
Tőkés országban, kapitalizmusban élünk – kezdte beszédét Thürmer Gyula. Ez azt is jelenti, hogy a politikai és társadalmi események két szinten folynak, egyrészt a tőkésosztályon belül, másrészt, a tőkésosztály és a dolgozói tömegek között.
A tőkésosztályon belüli küzdelmet akkor értjük meg pontosan, ha látjuk a nemzetközi hátterét. A kapitalizmus 2008-ban súlyos válságba került, melyből azóta sem tud kikecmeregni. 2019 óta a koronavírus a válságot tovább súlyosbította és egyúttal megmutatta a világnak mindazt, amit addig sikerült titokban tartani.
Mik a válság jelei? A tőkés világ meghatározó erői egyre kevésbé képesek a régi módon fenntartani uralmukat a világban és otthon, saját országaikban.
A tőkés rendszer intézményei nem tudtak megfelelően reagálni a koronavírusra. Az egészségügyi rendszerek számos országban csődöt mondtak.
A tőkés világ egyes csoportjai között kiéleződtek az ellentétek.
A tőkés világ intézményei, az EU és a NATO nem képesek hatékonyan reagálni az új fejleményekre.
A válságra a kapitalizmus kétféle választ ad. A liberális erők a pénz, a bankok abszolút, korlátok nélküli hatalmával akarják a problémát megoldani. A konzervatív erők a nemzetállamok megerősítését tekintik megoldásnak, és az erős nemzetállamokra épülő új nemzetközi kapcsolatrendszer megteremtésében.
A liberális politika igyekszik megsemmisíteni mindent, ami akadályt jelent. Nemzetközi téren ezt látjuk a Belarusz elleni támadásban. A független, saját útját járó Belarusz akadály a liberális eszme terjedése előtt és akadály az EU és a NATO területi kiterjesztésének.
Ennek jegyében próbálkoztak az elmúlt időszakban Kubában is. Próbára teszik az új kubai vezetést, megkísérlik mozgósítani a kubai szocialista ellenes erőket.
A világ nem működhet a régi módon. Ezt mutatják az afganisztáni háború tapasztalatai is. A legnagyobb tőkés országok sem képesek tartósan saját politikai modelljeiket másokra kényszeríteni.
A válság jele az is, hogy a dolgozó tömegek világszerte elégedetlenek a helyzetükkel. Egyelőre tudnak a régi módon élni, de egyre kevésbé akarnak.
A világban jelenleg nincs forradalmi helyzet. De a körülmények változásai előidézhetik a forradalmi helyzet létrejöttét.
A koronavírus idején számos országban mozgalmak indultak a kapitalizmus egyik vagy másik megnyilvánulása ellen. Volt, ahol az egészségügyi rendszer összeomlása ellen léptek fel. Volt, ahol a munkanélküliség ellen, és volt, ahol a korlátozások ellen.
A tőke minden eszközzel fellép annak megakadályozásáért, hogy a koronavírussal kapcsolatos megmozdulások a tőke elleni globális háborúvá váljanak. Ennek része a liberális tőke támadása, amelyek a társadalmakat igyekszik megosztani, az embereket kiszolgáltatottá tenni. Ez a LMBTQ akciók lényege is.
A konzervatív erők világszerte és Magyarországon is a kommunistaellenességbe és a vallás terjesztésébe kapaszkodnak.
A magyar tőke jobban fél a szocializmus visszatérésétől, mint a nyugati
A magyar kapitalizmus része az európai és a globális kapitalizmusnak. Ez azt jelenti, hogy a magyar kapitalizmus nem oázis, nem sziget, amely saját törvényei szerint élhet. A kapitalizmus globális válsága Magyarországot is érinti.
A kapitalizmus sajátossága az egyenlőtlen fejlődés. Ezt látjuk Kelet-Európában és Magyarországon is. A kelet-európai kapitalizmus az elmúlt évtizedekben gyorsabban fejlődött, mint a nyugat-európai.
A magyar kapitalizmus könnyebben viselte el és hatékonyabban kezelte a mostani válságot, mint a nyugat-európai. Miért?
A magyar tőke jobban fél a szocializmus visszatérésétől, mint a nyugati. Ott nem volt szocializmus, nálunk volt. A magyar tőke tudja, hogy a szocializmus visszatérhet, ha nem tudják a kapitalizmust megszilárdítani.
A magyar konzervatív tőke másoknál előbb ismerte fel, hogy a globális receptek ma nem működnek. A Fidesz-kormány másoknál hatékonyabban használta fel az államkapitalizmus eszközeit.
A magyar tőkésosztály kihasználta és kihasználja azt a körülményt, hogy a tőke és a dolgozók közötti osztályharc nálunk alacsony szinten van. A dolgozó tömegek 30 év elteltével sem jutottak el osztályérdekeik felismeréséhez, nem beszélve a szakmai és politikai szervezkedésről.
A konzervatív erők nem csak szociális ígéreteket tettek, hanem az állam beleszólt az újraelosztás folyamatába és többet juttat a társadalom szélesebb rétegéinek. Ezzel párhuzamosan nagyon szigorú feltételeket szab a dolgozók szervezkedésére.
Ma Magyarországon a politikai küzdelem elsősorban a tőkésosztály két csoportja között folyik. A tőke és a dolgozók közötti harc jelen van, de alacsony szinten.
A tőkésosztály két csoportja abban érdekelt, hogy a dolgozók ne jelenjenek meg önálló politikai erőként és valamelyik tőkéscsoporthoz csatlakozzanak.
A belpolitikai helyzet a következő időszakban egyre feszültebb lesz. Egyre élesebb harc folyik a tőkésosztály két csoportja, a kormánypártok és a liberális ellenzéki blokk között. Ez megnehezíti a Munkáspárt helyzetét.
A helyzetünket nehezíti az is, hogy a kormány a választásokhoz közeledve a növekvő gazdasági teljesítményre alapozva olyan szociális intézkedéseket vezet be, amelyek a Munkáspárt programjában is szerepelnek. Ilyen egyebek között a minimálbér emelése, a családtámogatás, a nyugdíjak növelése stb.
Nem kizárt az sem, hogy a járvány esetleges negyedik hulláma miatt újabb korlátozásokat vezetnek be.
Az elmúlt időszak változásai nem változtatták meg a tőke és a munka közötti küzdelem viszonyait.
A koronavírus nem vezetett az egészségügyi rendszer összeomlásához. A bezárások és korlátozások miatt nem alakultak ki tömegmozgalmak. A munkanélküliség átmeneti növekedése sem vezetett konfliktushoz.
A jelenlegi infláció egyelőre nem váltott ki tömeges reagálásokat.
Folyik az egészségügyi dolgozók elvándorlása, de ez sem mozgatta meg a területen dolgozókat. Az egészségügyi dolgozók tüntetése a liberális ellenzék akciója volt. Senki sem tiltakozott az ellen, hogy hálapénzek ellen titkosszolgálati eszközökkel lépnek fel.
A körülményeket nem tudjuk megváltoztatni, de a körülmények változhatnak
Ezek azok a körülmények, amelyek között nekünk élnünk, dolgoznunk kell. Ezek a körülmények nem tőlünk függenek.
Mi nem tudjuk ezeket a körülményeket megváltoztatni. De tudjuk, hogy a körülmények változhatnak. Ha az EU összeomlik, ha a migránsválság megoldatlan marad, ha háború tör ki a térségben, nos, ezek a változások gyökeresen átalakíthatják a körülményeinket.
Miért dolgozunk mi? Miért vállaltuk harminc éve ezt a harcot? Nos, azért, mert hiszünk a szocializmusban. Tapasztalatból tudjuk, hogy a szocializmus jobb, mint a kapitalizmus. Tudjuk, hogy a kapitalizmust objektíve fel kell váltani egy új közösségi társadalomnak.
Nekünk küldetésünk van. Részt kell vennünk a napi küzdelmekben. Annak ellenére, hogy most nincs esélyünk a kapitalizmust legyőzni. Annak ellenére, hogy nem mi határozzuk meg a játékszabályokat.
De részt veszünk, mert ebben a küzdelemben képviseljük a szocializmus eszméjét, a választás, a harmadik út alternatíváját. Részt veszünk, mert mi erre esküdtünk fel.
Milyen a mi pártunk?
Lelkileg erős, elkötelezett, hiszünk a szocializmusban. Mi vagyunk a szocializmus eszméjének hordozói.
Részesei vagyunk a magyar politikának. Tudnak rólunk. Részt veszünk a választásokon. Jók a gondolataink. Gondoljatok csak bele, hogy az Orbán-kormány hány munkáspárti ötletet vett át!
Van nemzetközi tekintélyünk. Nem azért, mert nagyok lennénk. Nem! Mindenkinek vannak gondjai, mindenki kínlódik, de nem mindenki képes alkalmazkodni a helyzethez és felszínen maradni. Mi eddig képesek voltunk erre.
A járványt követően helyre állítottuk a Munkáspárt normális tevékenységét. Biztosítottuk a párt működésének anyagi feltételeit. Készülünk a 2022. évi parlamenti választásokra. Belevágtunk egy országos aláírásgyűjtési kampányba.
Vannak negatív dolgok, és ezekről is beszélnünk kell. Őszintén, de úgy, hogy a beszélgetés után nem feladnunk kell a harcot, hanem folytatni.
A Központi Bizottság határozata
a Munkáspárt feladatairól 2021. második félévében
(legfontosabb tételek)
A Munkáspárt Központi Bizottsága 2021. elején meghatározta a Munkáspárt fő feladatait erre az évre. Ez érvényes ma is.
A Munkáspárt küldetése, hogy felmutassa a harmadik út, a választás lehetőségét mindazok számára, akik nem akarják sem a Fideszt, sem az ellenzéki csoportosulást. A mi feladatunk az új közösségi társadalom felmutatása, a szocializmus értékeinek képviselete.
2022. évi parlamenti választások
A választási törvény módosítása súlyosan érinti a Munkáspárt lehetőségeit. A választásokon való részvétel ugyanakkor fontos politikai lehetőséget jelent, amit nem szabad elvetni. A választások bojkottjára nincs szükség.
A választásokon való részvétel a párt saját erőit is mozgósítja, életben tartja szervezeteinket.
A Munkáspárt folytassa a felkészülést az eddig elhatározott rendben. Indítsunk egyéni jelöltet mindenütt, ahol az eddigi munkánk alapján erre lehetőség van. Használjuk ki a választást a párt erősítésére!
A munkáspárti jelölteket Budapesten központi erővel kell felkészíteni a választási munka konkrét feladataira.
Népszavazási munka
A 2020-ban beadott négy előterjesztésünkből hármat az NVB nem fogadott el. Egy kérdést jóváhagytak, de fellebbezés miatt jogerős határozat csak később várható.
Az ezzel kapcsolatos esetleges feladatokról a jogerős határozat megszületése után döntsünk!
Utcai akciók
- Szeptemberben fejezzük be a minimálbér-emeléssel kapcsolatos kampányt!
- Folytassuk a hagyományos utcai kitelepüléseket!
- Az időpontokról és a kitelepülések témájáról az Elnökség külön dönt.
- Az eseményre A Szabadság tematikus számmal készüljön!
Internet – A Szabadság
Az Internet továbbra is a pártmunka stratégiai területe legyen! Az internetes felületeink A Szabadságban és a párt egyéb anyagjainak szellemi termékeire támaszkodjanak!
Eddigi döntéseink érvényben vannak.
Nemzetközi munka
A Kommunista és Munkáspártok Nemzetközi Találkozója a koronavírus miatt elmarad. A Munkáspárt továbbra is részt vesz a Munkacsoportjában.
Részt veszünk az Európai Kommunista Kezdeményezés (európai kommunista pártok fóruma) tevékenységében és a Kommunista Szemle (pártok közös folyóirata) munkájában, Szeptember elején a Munkáspárt elnöke részt vesz a portugál Avante fesztiválon.
Az ősz folyamán-jövő év eleje várhatóan sor kerül a Török KP küldöttségének látogatására. Októberben az Olasz KP tart NATO-ellenes rendezvényt, amelyre meghívást kaptunk.
Decemberben megemlékezést tartunk Kim Dzsong Il elhunytának 10. évfordulóján.
A Szabó Ervin Akadémia a jövőben a politikai képzés alapintézménye. Az idén két alkalommal kerül rá sor.
Az Elnökség minden hétfőn ülésezik. Állandó napirendek: az elmúlt időszak és a következő két hét áttekintése, az előző határozatok teljesítésének áttekintése, egy-egy időszerű téma megvitatása.
A megyei elnöki értekezletét havonta egyszer, félévre előre meghatározott időponttal tartjuk.
Rendezvények
Október 30. Budapest – Fiumei úti temető. Budapesti szervezet rendezvénye
November 7. Budapesti szervezet koszorúzása a Szobor Parknál.
December 17. Munkáspárt születésnapja. Központi rendezvény.
Országos értekezletek
Augusztus 28. Központi Bizottság ülése
Október 9. Szabó Ervin Akadémia ülése
Október 30. Országos pártértekezlet
November 27. A képviselő-jelöltek találkozója, választási felkészítés
December 18. Központi Bizottság ülése. Választási program. A Munkáspárt születésnapja
2022. január Választási pártértekezlet
2022. április-május a Munkáspárt kongresszusa
Budapest, 2021. augusztus 28.