Hatvanezer jegyet adtak el a portugál pártlap, az Avante fesztiváljára. Több ezer párttag és szimpatizáns vett részt a fesztivál lebonyolításában. Sikeres politikai csata a szeptemberi önkormányzati választások előtt. A Fesztivál vendége volt Thürmer Gyula, a Munkáspárt elnöke. Visszaérkezésekor őt kérdeztük.
Magyarországon, de még Közép-Európában sincsenek ilyen rendezvények. Milyenek az Ön benyomásai?
Az Avante fesztivál a portugál kommunisták hagyományos rendezvénye. Erős párt, minden szükségessel rendelkeznek az esemény megtartásához. Ugyanazt a célt követik, mint mi a május elsejei majálisunkon: sok emberrel találkozni, sok embernek magyarázni a párt politikáját.
Felemelő érzés látni a tengernyi vörös lobogót. Lenyűgöző a fesztivál szervezettsége. Minden nagyon pontosan és fegyelmezetten folyik.
A fesztivál nagyon széles programot kínál. Kulturális rendezvények, beleértve ismert popegyüttesek fellépését, író-olvasói találkozók, kiállítások. Természetesen lehet könyveket vásárolni, még bolhapiac is működik. Az egyes területi pártszervek gondozásában működnek az éttermek, ahol regionális különlegességeket lehet fogyasztani.
Volt valami kedvence a helyi ételek közül?
Három napon át halat ettem. Legjobban a rizzsel gazdagított halászlé ízlik. De a rántott hal babos rizzsel is kiváló. A helyi aktivisták végtelenül kedvesek és előzékenyek voltak.
Egyébként voltak külföldi sátrak is, ahol sokféle nemzeti ételt is meg lehetett kóstolni.
Melyik pavilon tetszett a legjobban?
Többször körbejártam a fesztivál területét, naponta 20 ezer lépést megtéve. Ahova többször is visszamentem, az a könyves pavilon volt.
Vett valami érdekes könyvet?
Megvettem egy nagyon szép könyvet a PCP 100 éves történetéről. Tudja, irigylem őket. Az ő történetükben is voltak változások, de a történetük mégis egy egységes folyamat.
A magyar kommunista mozgalom története nem egységes, mondhatnám az újrakezdések története. Gondoljon csak bele! 1918-ban alakultunk, 1919-ben megint új párt, aztán illegalitás. 1948-ban megint újrakezdés, majd 1956-ban megint, és aztán 1989.
A százéves évforduló a portugál barátaink számára egy lelkesítő, előremutató esemény volt. A mi 100. évfordulónkat mi is megünnepeltük, de nem adott túl sok friss energiát és lelkesedést.
Vettem néhány José Saramago-regényt. Saramago (1922-2010) Nobel-díjas portugál író volt. De kevesen tudják nálunk, hogy a PCP aktív tagja volt. A PCP-t nagyon sok vezető értelmiségi támogatja ma is.
Az Avante fesztiválon más pártok is részt vettek?
43 párt és szervezet vett részt, ami jelzi a PCP nemzetközi tekintélyét. Voltak pártok, elsősorban a szocialista országok pártjai, amelyek nagyobb kiállítással is szerepeltek.
A külföldiek közül találkoztam a Kubai KP, a Belarusz KP, az Ukrán KP delegációjával, illetve cseh és német barátainkkal.
A fényképeken látszik, hogy együtt szerepel a portugál nemzeti zászló és a PCP zászlaja. Ennek is van üzenete?
Vannak pártok, amelyek nem használják a nemzeti lobogót. A portugálok és mi, magyarok használjuk, és ez így van jól. Internacionalisták vagyunk, de hazafiak is. Az EU zászlaját viszont sem mi, se a PCP nem használja. Ez is helyes.
Utóbbi időben megélénkültek a Munkáspárt és a PCP kapcsolatai? Mit jelentett ebből a szempontból az Avante fesztivál?
A PCP-vel mindig jó kapcsolatunk volt. Pártunk születése után sok segítséget kaptunk a portugál elvtársaktól. Ők tudták, hogy kell a tőke ellen harcolni, mi nem tudtuk, de igyekeztünk megtanulni.
A magas szintű érintkezésnek volt történelmi előzménye is, hiszen Alvaro Cunhal, aki 1961-1992 között vezette a PCP-t, több alkalommal járt Magyarországon és találkozott Kádár Jánossal.
A PCP Európa legerősebb kommunista pártjai közé tartozik. Ott vannak a nemzeti parlamentben és az Európai Parlamentben is.
A PCP most ünnepelte 100. születésnapját. Ez a száz év óriási tapasztalatokat adott a pártnak. Gondoljon bele! 48 éven át voltak illegalitásban, ez pedig szervezettségre, fegyelemre tanít.
A PCP az egyetlen nyugat-európai párt, amely aktív részese volt 1975 áprilisában a Salazar-féle diktatúra elleni forradalomnak. Ezt tudják a ma élő portugálok is. Nem véletlen, hogy a PCP társadalmi beágyazottsága igen mély.
A koronavírus nagyon megviselte a nemzetközi munkásmozgalmat. Elmaradtak a nemzetközi találkozók. Jó esetben online-megbeszélésekre került sor, de azokból nagyon kevés volt. A kommunista mozgalom egyelőre nem tudja kihasználni ezt a lehetőséget. Persze, van félelem is, hiszen az Internet a tőke kezében van. Amit ott mondunk, azt más is hallja.
A Munkáspárt ebben a helyzetben kezdeményezte, hogy minél előbb, minél több párttal és minél konkrétabb megbeszélésekre kerüljön sor. Az idén már tárgyaltunk Jeronimo de Sousa főtitkár elvtárssal online formában, most pedig sor került személyes találkozónkra.
Egyetértettünk, hogy sok mindent másként kell csinálnunk, ha élni akarunk. A pártok között bizalomra, egymás tapasztalatainak tiszteletére van szükség. Egyikünk sem hordozza a bölcsek kövét, de mindannyian rendelkezünk tapasztalatokkal.
Aggasztó jelenség, hogy a tőkés válság mélyül és egyre több formában jelenik meg, mi mégsem tudunk ebből profitálni. A kommunista pártok sehol sem lettek erősebbek, nem törtek ki forradalmak. Ennek okait meg kell vizsgálni.
Ki kell alakítani stratégiánkat, új utakat kell keresni. Ehhez pedig a pártok együttműködése szükséges. Mi a nyíltság, az őszinteség, az egymás iránti tisztelet hívei vagyunk, Örülünk, hogy portugál elvtársainkkal ebben egyetértünk.
Milyen ma az élet Portugáliában?
Portugália sok tekintetben hasonlít Magyarországra. Mintegy 10 millió ember él itt is, ott is. A fejlettségi szint is hasonló, egyikünk sem tartozik az EU gazdagjaihoz.
A koronavírus megviselte az országot. A munkanélküliség jelenleg 6,7 százalék. A fiatalok között azonban 27 százalék a hivatalos munkanélküliségi arány.
A portugál nagytőke a koronavírust is arra használta, hogy növelje a dolgozók kizsákmányolását. Ezt egyébként a PCP főtitkára is kiemelte beszédében a fesztiválon. A dolgozókat sok helyütt választás elé állítják: vagy elfogadja az alacsonyabb bért, vagy elveszíti a munkáját.
Portugáliában a minimálbér 665 euró, szemben a magyarországi 476 euróval. A magasabb minimálbérnek sok oka van, de az egyik kétségtelenül az, hogy a munkás és a dolgozó közötti osztályharc magasabb szinten van, mint nálunk. Magyarországon a foglalkoztatottak 9-10 százaléka tagja valamelyik szakszervezetnek. Portugáliában 25 százalékuk!
Szeptember végén önkormányzati választások lesznek. A PCP hagyományosan egy választási szerveződés, a CDU tagjaként vesz részt. A pártnak jelenleg 24 polgármestere van, és legutóbb a szavazatok 9,4 százalékát kapták. Jelszavuk a választáson: Munka, tisztesség, hozzáértés! Színük pedig kék.
A stratégiai jelszavuk változatlan: „Szabadság, demokrácia, szocializmus” A színük pedig vörös.