A múlt hét végén Oroszországban lezajlottak a parlamenti választások. 15 párt vett részt. A választás hasonló a magyarországihoz. A választók pártlistákra és egyéni jelöltekre szavazhatnak. 225 egyéni jelölt és 225 listás jelölt jut a Dumaba. Az egyéni körzetekben szinte csak a kormánypártnak van esélye, s ebben ezúttal sem volt változás. Listáról az a párt juthat be, amely legalább 5 százalékot ér el. A választók mintegy 52 százaléka ment el szavazni.
Putyin hatalma nincs veszélyben
Nem következett be az, amit sok nyugati politikus és megfigyelő remélt. A Vlagyimir Putyin elnököt támogató politikai struktúra nem ingott meg. A Dmitrij Medvegyev vezette Egységes Oroszország párt a szavazatok 49,82 százalékát kapta, ami 28 millió szavazatot jelent. A Putyin elnököt támogató párt ugyan kevesebb szavazatot kapott, mint 2016-ban, de továbbra is annyi képviselővel rendelkezik, hogy akár az alkotmányt is módosíthatják. 198 egyéni képviselővel és 126 listás képviselővel rendelkeznek.
A Vlagyimir Zsirinovszkij vezette Liberális Demokrata Párt 7,55 százalékhoz jutott csak, szemben a 2016 évi 13,14 százalékkal. A parlamentbe bejutott még két kisebb párt is.
KPRF: az elmúlt tíz év legjobb eredménye
Oroszország második legnagyobb pártja továbbra is a Gennagyij Zjuganov vezette Oroszországi Föderáció Kommunista Pártja (KPRF). A szavazatok 18,93 százalékát kapták, azaz 10,66 millió választó szavazott rájuk. 2016-ban a KPRF 13,34 százalékot kapott. 57 képviselőjük listán, 9 fő pedig egyéni körzetben jutott be. Ez az elmúlt tíz év legjobb választási eredménye.
Gennagyij Zjuganov a választás utáni első sajtóértekezleten elmondta, hogy a sikerük oka az, hogy a KPRF az egyetlen párt, amely az orosz társadalom problémáira átfogó válaszokat kínál és mindig következetesen kiállt a nép érdekei mellett. Felhívta a figyelmet arra, hogy a hatalom számos intézkedéssel akadályozta a KPRF szereplését. Nem engedték például indulni Pavel Grugyinyint, a párt népszerű politikusát, korábbi elnökjelöltet. A KPRF több távol-keleti és ázsiai körzetben legyőzte vagy megközelítette a kormánypártot, ami fontos jelzés.
A KPRF választási programja „Tíz lépés a néphatalomig” elnevezést viselte. A párt új alkotmányt sürget, a stratégiai ágazatok, továbbá a bankok államosítását. Követelik, hogy a háztáji gazdálkodásban lévő földek kivételével vegyék állami tulajdonba a földet. A KPRF a nyugdíjkorhatár visszaállítását akarja nőknél 55 évre, férfiaknál 60 évre. A program előirányozza a minimálbér emelését, a progresszív személyi jövedelemadó bevezetését, az ÁFA megszüntetését. A KPRF síkraszáll az orosz nemzeti értékek, a vallás, az önálló orosz út érvényesítéséért. Külpolitikai kérdésekben a KPRF az erős Oroszország eszméjét, az orosz nemzeti érdekek védelmét támogatja.
Nincs szociáldemokrácia és liberális rombolás
Mi a magyarázata annak, hogy a KPRF nem csak túlélte a rendszerváltást, de az ország második pártja tud lenni? A KPRF a Szovjetunió Kommunista Pártjának (SZKP) 1991-es betiltása után jött létre. Jelentős mértékben átvette a korábbi SZKP tagságát és szavazói bázisát. A baloldali értelmiség jelentős része is hozzájuk csatlakozott.
A KPRF megerősödését döntő mértékben segítette az a tény is, hogy Magyarországtól eltérően Oroszországban nem volt és ma sincs erős szociáldemokrata párt, amely elvinné a választókat a kommunistáktól. A liberális erők befolyása is lényegesen kisebb, mint Magyarországon. A liberális erőknek lényegében nem sikerült a KPRF-be bejutni és belülről bomlasztani a pártot.
Szerepe van annak is, hogy a jelcini időszak nyílt antikommunizmusát a Putyin-féle vezetés elvetette. A szocialista múlt számos elemét átvették. A szocializmus eszméjét elutasítják, de nem a KPRF azonnali felszámolására törekednek, hanem hosszútávú „kifárasztására.”
A KPRF számos problémával is küszködik. A párt karizmatikus elnöke Gennagyij Zjuganov 77 éves, a nemzedékváltás és a fiatal nemzedékek megnyerése így az egyik nagy kérdés. Vita van arról is, hogy mire használható a párt jelentős parlamenti és önkormányzati ereje. Több pártszervezet, így a moszkvaiak véleménye szerint is radikális akciókra van szükség.
***
Thürmer Gyula, a Munkáspárt elnöke levélben gratulált Gennagyij Zjuganovnak a KPRF választási sikeréhez.