Kateřina Konečná lett Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának (KSČM) új elnöke. Így döntött a párt soron kívüli kongresszusa, amelyet a múlt hét végén tartottak Prágában.
A kongresszuson 323 küldött vett rész 28 715 jelenlegi párttag képviseletében. A legfiatalabb küldött 28 éves, a legidősebb 84 éves volt.
A kongresszus előzménye az, hogy KSČM a szeptemberi parlamenti választásokon 3,6 százalékot ért el és így nem jutott be a parlamentbe. A vereség előrelátható volt, bár a pontos okok megítélésében vita van a párton belül és kívül is.
A KSČM az elmúlt években kívülről támogatta Andrej Babiš kormányát. Ez azt jelentette, hogy a kommunista képviselők megszavazták a kormány alapvető törvényjavaslatait, így a költségvetést is. Cserébe a kormány átvett bizonyos kommunista javaslatokat és különböző tisztségekhez jutottak a parlamentben. Ez a politika most visszaütött a választásokon. Sok ember nem értette a párt politikáját.
Szerepet játszott az is, hogy a párt vezetése nem volt egységes. Szinte eleve eldöntött volt, hogy Vojtěch Filip, aki 16 éven keresztül vezette a pártot, elviszi a „balhét” a várható kudarcért. Ő nem is indult jelöltként, így a KSČM kampánya arctalan volt.
Nem szabad azonban elfelejteni a legfontosabb körülményt. A cseh tőkés pártok harminc éve próbálják kiszorítani a kommunistákat a parlamentből. Soha nem engedték őket a hatalom közelébe, de mindig számolniuk kellett a KSČM jelenlétével és szavazataival. Most ezt megszüntették.
Kateřina Konečná 40 éves, közgazdász. 2002-2014 között a cseh parlament képviselője, 2013-tól az Európai Parlament képviselője. 2018-ban a párt alelnökévé is választották, de hamarosan lemondott a tisztségéről. Most 175 szavazattal választották meg elnöknek.
Az elnöki tisztségért hárman indultak. A következetes kommunista nézeteiről ismert 69 éves Josef Skála, a párt korábbi alelnöke 70 szavazatot kapott. A 40 éves Hana Aulická Jírovcová, eddigi parlamenti képviselő, egy helyi kórház dolgozója pedig 63-at.
Az új elnök nyilatkozata szerint a fő feladat most a párt stabilizálása. Kijelentette, hogy a stabilizációnak három szinten kell megtörténnie. Politikai szinten új pártprogramot terveznek, amely „új és polgárbarát” lesz. Újra kell gondolni az emberekkel való kapcsolattartás kérdését is, hiszen a parlamenten kívül a párt nem fog médiát kapni. Harmadik feladat a párt anyagi helyzetének stabilizálása.
„Számos közös témánk van a CSSD-vel” – jelentette ki az új elnök, utalva az együttműködés lehetőségére. Újra kell tervezni a baloldalt! – fogalmazta meg.
A ČSSD, azaz a Cseh Szociáldemokrata Párt EU-barát, szociáldemokrata szerveződés, mintegy 11 ezer tagja van. 1996-ban, amikor még a mostani köztársaság elnök, Miloš Zeman volt a párt elnöke, a szavazatok 26 százalékát kapták. Később ez 30 százalék fölé ment. Lehetőség lett volna szociáldemokrata-kommunista kormány létrehozására, de erről a szociáldemokraták hallani sem akartak. 2018-tól a szociáldemokraták beléptek Andrej Babiš kormányába, melyet a kommunisták kivülről támogattak. Jana Maláčová, a párt 40 éves elnökasszonya eddig a kormány szociális és munkaügyi minisztere volt.
A Magyar Munkáspárt mindig jó kapcsolatot tartott fenn a cseh párttal. A KSČM fontos tényező volt eddig az európai és a nemzetközi kommunista és munkásmozgalomban. A párt meggyengülése és kiesése a parlamentből veszteség az egész mozgalom számára is.
A következő időszakban kiderül, hogy milyen irányt választanak a KSČM vezetői és tagjai.