– A programba olyan diákok pályázhatnak, akik a kedvezményezett településekről érkeznek, de a mostani módosítás lehetővé teszi azt is, hogy nagyobb lélekszámú faluból vagy városból kapjanak lehetőséget a tehetséges gyerekek. Ez utóbbi esetében a pályázatához az is elég, ha a gyermekjóléti szolgálat munkatársa lefolytat egy pályaorientációs beszélgetést a továbbtanulni készülő diákkal és családjával – mondta Zalay Szabolcs, a gimnázium igazgatója.
Hozzátette, a módosítás lehetőséget ad az intézmény számára a szakkollégiumi szisztémára való átállásra is, hiszen azzal, hogy a jelentkezők köre kibővült, a tehetségre még nagyobb hangsúly helyeződik. A másik fontos változás az AJTP kapcsán, hogy a diákok – hasonlóan a szakképzéshez – jelentős ösztöndíjat fognak kapni. Akik 2022. őszén kezdik meg tanulmányaikat az Arany János Tehetséggondozó Programban, 2023. februárjában szeptemberig visszamenőleg, egy összegben kapják meg a havi ösztöndíjukat. 4,7-es átlag felett havi 40, 4,3 felett havi 30, 4 egész felett pedig havi 20 ezer forintra lesznek jogosultak. Mindemellett megmarad az a sokrétű támogatás is, amelyet az AJTP korábban is nyújtott, tehát a nyelvvizsgát, a jogosítványt, az ECDL-vizsgát ingyenesen szerezhetik meg a diákok, miközben a különböző utazások, programok, egyéb szociális támogatások (ingyenes kollégium) továbbra is segítik őket.
Az egyetemeken bevált szakkollégiumi forma kialakításáról az igazgató elmondta, a programban résztvevő diákok egyedi figyelmet kapnak, a tanulmányaik és a foglalkozásaik során a tehetségükre fókuszálnak, éppen ezért a tanuló családja mellett büszke lehet az a település, illetve az az iskola is, ahonnan a gyermek az AJTP-be bekerül.
Zalay Szabolcs elmondta, az elmúlt hónapokban, az Arany János Tehetséggondozó Program felelősei (a Pécsi Leőwey Klára Gimnázium igazgatója, a Pécsi Kodály Zoltán Kollégium vezetője, illetve a két intézményben dolgozó programfelelősök) közel 30 iskolát kerestek fel a különböző településeken, vagy azért, mert korábban már küldtek gyereket a programba, vagy azért, mert úgy gondolták, hogy jó eséllyel érkezhet onnan tehetséges gyerek. Az általános iskolák örömmel fogadták a személyes találkozást, és megértették, hogy az együttműködés minden érintett számára nagyon kedvező lehet.
Az Arany János Tehetséggondozó Program idei jelentkezési határideje december 10., ugyanakkor a pályázat feltétele a központi felvételi megírása, amelyre december 3-ig jelentkezhetnek be a diákok.”