Ez nem azt jelenti, hogy szuperfegyvert készítettek a világjárványt okozó vírus ellen, de a találmány által szélesebb körben válik kutathatóvá a COVID-19 kórokozója.
Az egyetem tájékoztatása szerint az intézmény Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Nemzeti Laboratóriumában UV-C fény segítségével sikeresen inaktiválták a COVID-19 pandémiát okozó SARS-CoV-2 wuhani és delta variánsát is, viszont úgy, hogy nem károsodtak a vírus fehérjéi.
A kutatások során az UV-C által inaktivált új típusú koronavírust többek között a vírusspecifikus antitestes és sejtes védelem kimutatásához, valamint a SARS-CoV-2 specifikus immunprofil jellemzéséhez használják fel a szakemberek. Ezek az eredmények remek alapot adhatnak a COVID-19-hez köthető klinikai diagnosztikai és vakcinahatékonysági vizsgálatokhoz is.
Jelen kutatásokat a RoLink Biotechnology Kft. által elnyert csaknem 130 millió forint teszi lehetővé.
Szegedi csoda
A gazdasejtek vírusfertőzésének időbeli és térbeli mintázatát leíró modellt készítettek a Szegedi Tudományegyetem Bolyai Intézetének munkatársai, írta meg az Index korábban. A kutatás eredményei a közelmúltban jelentek meg a Royal Society Open Science folyóiratban. Ezt a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága közölte a távirati irodával.
AZ INTÉZET MATEMATIKUSAI EGY OLYAN, MODERN TECHNIKÁKAT ÖTVÖZŐ SZIMULÁCIÓS ESZKÖZT FEJLESZTETTEK KI, AMELY KÖVETI A SEJTEK FERTŐZŐDÉSÉT, A VÍRUSREPLIKÁCIÓT ÉS A KÓROKOZÓ SEJTEK KÖZÖTTI TERJEDÉSÉT IS.
Az egyetem szerint a kutatók eredményei pontosabb előrejelzéseket adnak a fertőzés lefutásáról, mint a klasszikus módszerek. A modell képesnek bizonyult a virológusok által lefolytatott kísérletek szimulációs reprodukálására is.”