“Még tavaly júniusban adott interjút Mészáros Lőrinc felcsúti nagyvállalkozó az Indexnek, amelyben mintegy mellékesen azzal is elbüszkélkedett, hogy „nem csak a régióban gondolkodunk: most vásárolunk Líbiában két céget, erőmű-karbantartó vállalatokat”. Nyár óta semmit nem lehetett tudni arról, hogy pontosan milyen líbiai cégek ezek, most viszont sikerült a nyomukra bukkanni.
Nyilvános cégadatok szerint a Prime Property Magántőkealap december 10-én megvásárolta az Er-Petro Consulting Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-t. A privatbankar.hu december 31-én írta meg, hogy a Prime Property Magántőkealapot december 8-án indították útnak, és a Kertész József által tulajdonolt és elnökölt Primefund kezeli. Kertész József Mészáros Lőrinc egyik ügyvédje, övé a fideszes médiabirodalmat, a Közép-európai Sajtó és Média Alapítványt megalapító Media Fundamentum Zrt. is.
A magántőkealap létrehozásával egy időben, december 4-én megalakult egy Prime Hermina Kft. nevű társaság is, amelynek egyedüli tulajdonosaként a Prime Property Magántőkealap szerepelt a hatályos cégnyilvántartásban. A cég székhelye a Mészáros-cégekével azonos, a budapesti, VI. kerületi Andrássy út 59. volt, de mostanra átnevezték A112 Residence Kft.-re, és a Prime Property Magántőkealaptól átkerült a szintén Mészáros Lőrinchez köthető Konzum PE Magántőkealaphoz. Az A112 elnevezés vélhetően az Andrássy út 112. szám alatt álló Kogart Házra utal, amit tavaly ötmilliárd forintért vett meg a felcsúti üzletember.
A Prime Property Magántőkealap által megvásárolt budaörsi Er-Petro Kft. fő tevékenysége a mérnöki tevékenység és a műszaki tanácsadás, Németországban és Franciaországban is van fióktelepe. 2020-ban 1,2 milliárd forintos forgalom mellett 75 millió forintos profitot termelt az akkori tulajdonosoknak. A cég ügyvezető-tulajdonosával, Csontos Péterrel a Közéleti Gazdasági Krónika készített interjút még 2009-ben.
„Az olajipar olyan területével kezdtem el foglalkozni, amit saját erőforrásból meg tudtam valósítani. A cégünknek ma már két szakterülete van. Az egyik részlegünk Németországban, a másik Líbiában dolgozik. A legnagyobb projektünk egy általános digitális alaptérkép elkésztése. Műholdfotókból és a legkülönbözőbb digitális forrásokból összeszedjük az információt, majd kimegyünk az adott területre, ahol kőzetmintákat veszünk, és felvesszük a terepi adatokat. Ez a terület évekig zárt volt, az utolsó olyan nagy medencéje Líbiának, ahol nem volt még kutatás. Az a feladatunk, hogy mindent felmérjünk és javaslatot tegyünk különböző kutatásokra, például víz, olaj, bányászat”
– fogalmaz a 2009-es interjúban Csontos Péter. A másik nagy projektjük a The Great Made River: 600 kilométerre a tengerparttól kutakat fúrnak a sivatagban, majd a felszivattyúzott vizet a tengerparti városokba juttatják és felhasználják. „Azt ellenőriztük, hogy a vállalkozók – kanadai, dél-koreai, egyiptomi cégek – azt végzik-e el, amire szerződtek” – mondta az Er-Petro Kft. volt tulajdonosa. A cég honlapján még 2014-ből található egy videó, ami azt mutatja be, amint épp egy lerobbant állapotú líbiai erőművet újítanak fel a Líbiai Vas- és Acélipari Társaság (Lisco) számára.
Csontos Péter egy másik cégét, a Rotary International Szolgáltató Kft.-t is eladta Mészáros Lőrinc egyik érdekeltségének. A szintén budaörsi cég szennyeződésmentesítéssel és egyéb hulladékkezelési tevékenységgel foglalkozik, és 2016 óta Tripoliban, Líbia fővárosában is van fióktelepe. Nem igazán dübörög ez a vállalkozás, 2020-ban mindössze 131 millió forintos forgalma és 3 millió forintos nyeresége volt. Ezt december 10-én vásárolta meg a paksi Duna Center Therm Üzemi Szolgáltató Kft., amely a V-Híd Építő Zrt.-n keresztül Mészáros Lőrinc tulajdonában van. A V-Híd a felcsúti vállalkozó egyik legnagyobb cége: 2020-ban 39 milliárd forint bevétel mellett 7,4 milliárd forint nyereség jött össze itt.
A Rotary Kft.-nek decemberig Budaörs volt a székhelye, most már a Duna Centerhez hasonlóan Paks a bázisa. Azt az mfor.hu írta meg 2019-ben, hogy a V-Híd Vagyonkezelő Kft. lett a tulajdonosa a paksi Duna Centernek, amelynek főtevékenysége Paks távfűtése, de évek óta rendszeres bedolgozója az MVM Paksi Atomerőmű Zrt.-nek is. Tehát Mészáros Lőrinc paksi távfűtős cégének lett egy olyan hulladékkezeléssel foglalkozó leánycége, amelynek Tripoliban is van fióktelepe.
Békében jobban lehetne üzletelni
Líbia helyzete az Orbán-kormánynak is fontos. Szijjártó Péter külügyminiszter tavaly októberben tárgyalt Luxemburgban líbiai kollégájával, ahol kifejezte abbéli reményét, hogy Líbiában is eljön a stabilitás és a béke időszaka, amit az Európai Uniónak segítenie kell. A stabilitás még kicsit várat magára, ugyanis december 23-án dőlt el, hogy nem fogják a meghirdetett időpontban megtartani az elnökválasztásokat az észak-afrikai országban, ahol továbbra is egymással rivalizáló milíciák tartják kezükben a hatalmat. Elvileg versenybe szállt volna az elnökségért a néhai diktátor Szajf al-Iszlám Kadhafi nevű fia is.
Mindenesetre Líbia a Kádár-rendszer alatt is fontos szövetségese és üzleti partnere volt Magyarországnak, több magyar vállalat is tevékenykedett az országban, nem véletlen, hogy a Malév is repült Tripoliba. Mostanában viszont leginkább a menekültek kapcsán kerül be a hírekbe az arab ország, sokan Líbiából próbálják meg elérni az európai partokat.”