Van mivel kapaszkodni a jövőbe
Megtartotta első ülésszakát a Munkáspárt 28. kongresszusa
Április 23-án sor került a Munkáspárt 28. kongresszusának első szakaszára. A kongresszus fontos határozatokat hozott: jóváhagyta az Alap- és Szervezeti Szabályzat módosítását, továbbá a Munkáspárt 2021. évi gazdálkodásának beszámolóját, illetve 2022. évi költségvetési tervezetet és a tagdíjfizetés rendjét.
A kongresszus második szakaszára előreláthatóan az ősszel kerül sor.
A kongresszust Karacs Lajosné és Bencsik Mihály, a párt alelnökei vezették. A kongresszus meghallgatta Thürmer Gyula elnök tájékoztatóját a párt helyzetéről, a választások értékeléséről. Hajdu József, az Elnökség tagja az Alap- és Szervezeti Szabályzat változásait ismertette.
Karacs Lajosné volt az előadója a pénzügyi napirendnek, amelynek keretében elhangzott Kerezsi László, a Pénzügyi Ellenőrző Bizottságának elnökének jelentése is.
Elismerés a példamutató munkáért
Thürmer Gyula, a párt elnöke a napirend előtt a „Munkáspárt győzelméért” kitüntető oklevelét nyújtotta át azoknak, aki kiemelkedő munkát végeztek a parlamenti választások során. A kitüntettek között volt Balogh Imréné, Edelényiné Nagy Mária, Espár István, Fehérvári Zsolt, dr. Frankfurter Zsuzsanna, Inhof-Kós Éva, Kovács István, Simon József, Szabó Jenőné és Ujj György.
Az elnöke kiemelte, hogy a választási munkában minden párttagnak kötelessége részt venni. Mindenkinek abban a tisztségben, amelyet visel. A vezetőknek irányítaniuk, szervezniük kell, az aktivistáinknak a rájuk bízott munkát kell végezniük. A párt vezetése azok munkáját ismeri most el, akik többet tettek, több áldozatot vállaltak, akik példát mutattak az egész pártnak.
Megteremtettük
saját imázsunkat,
saját márkanevünket
A párt elnöke Babits Mihályt idézte: „Múlt nélkül nincs jövő, s mennél gazdagabb a múltad, annál több fonálon kapaszkodhatsz a jövőbe.” Nekünk van múltunk, nem is akármilyen múltunk. Vannak gazdag tapasztalataink, egyszóval, van mivel kapaszkodni a jövőbe – tette hozzá.
1989-ben a mi érdemünk nem a múlt volt – mondotta. A mi érdemünk az volt, hogy vállaltuk a múltat.
A szocializmus ma is a miénk. A szocialista eszme, a kommunista mozgalom folyamatosságát mi testesítjük meg. Mi harcoltunk érte három évtizeden át. Mi adjuk át a következő nemzedékeknek.
Ma már nem csak a múltból élünk, sőt valójában már nem is abból élünk – emelte ki Thürmer Gyula. Megteremtettük saját imázsunkat, saját márkanevünket. Mi vagyunk a Munkáspárt. Tisztességes, következetes magyar pártnak tartanak bennünket.
Ez az erkölcsi tőke a parlamenti bejutáshoz nem elegendő, de elegendő arra, hogy éljünk, részesei legyünk a politikai életnek, indulni tudjunk a választásokon. Ez nem kevés, és ezt meg kell becsülnünk.
Modern pártként, innovatív pártként kell megjelennünk
Három évtized alatt sok újat honosítottunk meg. Tudtuk: ha élni akarunk, ragaszkodni kell a meggyőződésünkhöz, de készeknek kell lennünk a folyamatos megújulásra – hangsúlyozta a párt elnöke.
A mi helyünk a magyar politikában adott, és ezen nem tudunk változtatni, csak akkor, ha feladjuk önazonosságunkat. Ezzel azonban semmit sem nyernénk. És nem is szabad megtenni.
Mi nem válhatunk a középosztályok pártjává. Mi nem léphetünk a mostani ellenzéki pártok helyébe se. Mi nem lehetünk az MSZP utóda.
A mi dolgunk, hogy ezt az életérzést, a szocializmus álmát életben tartsuk. De egyúttal figyeljük, nagyon figyeljük a társadalom reagálását. Ma mi olyat mondunk, amit a dolgozó emberek egyre inkább értenek, de még nem támogatnak.
A helyzet azonban megváltozhat, és akkor mindaz, amit a Munkáspárt hirdet, hirtelen egy kis párt „szóra sem érdemes” programjából követhető társadalmi alternatívává válik.
Köszönet az idősebbeknek, biztatás a fiataloknak
Ma a párt alapját az idős, elkötelezett, lelkes elvtársaink adják. Tisztelet és megbecsülés nekik! Kérem, segítsék tovább a pártot, mindenki azzal, amivel tudja, munkával, támogatással, pénzzel, jó szóval! – mondta az elnök.
Biztatom a fiatalabb nemzedékeket: legyenek bátrak! Legyenek kezdeményezőek! Kövessék forradalmi elődeinket! Ők a Tanácsköztársaságot irányították, a felszabadulás utáni Magyarország építői voltak, noha annyi idősek voltak, mint a mi fiatal és középkorú tagjaink.
Kötelességünk, hogy reggeltől estig törjük a fejünket, tanuljunk mások tapasztalataiból és megakadályozzuk a szervezeti erőnk további erodálódását.
Egy dolgot meg kell értenünk. Nincsenek csodák, nincsenek tuti receptek. Egy dolog van: a munka. Új embereket csak dolgozó párt találhat. Új módszereket csak dolgozó párt fedezhet fel. Úgyhogy, elvtársak, dolgozzunk! Munkára fel!
Április 3 – nem voltak illúzióink
Április 3-án nem a tőkés erők és a tőkeellenes erők küzdelme volt a meghatározó, hanem a két tőkés tábor egymás elleni harca – hangsúlyozta Thürmer Gyula.
Mi egy harmadik utat ajánlottunk. Értették ezt az emberek? Sokan értették. Sokan támogattak is bennünket az ajánlásukkal. De április 3-a konzervatív hatalom és a liberális ellenzék harca volt a hatalomért.
A hatalom birtokosai azonban tudták, hogy a helyzet megváltozhat, a dolgozó tömegek előállhatnak saját programjukkal, saját erőikkel. Ezért úgy változtatták meg a választási törvényt, hogy a Munkáspárt ne tudjon országos listát állítani. Megakadályozták azt, hogy mindenütt lehessen ránk szavazni.
Mit jelentett ez? Nos, 2014-ben összesen 33 jelöltünk volt, de volt listánk. 28 ezren szavaztak ránk. Most volt 49 jelöltünk, de nem volt listánk, az eredmény 8392 szavazat. Sajnos, a dolog ilyen egyszerű.
A Baloldali Szövetségről
Mi megpróbáltunk más utakat találni. Három évtizedes történetünkben először pártszövetségben indultunk egy másik párttal, az Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalommal.
Egy lehetőséget kerestünk arra, hogy listánk legyen. Mi teljesítettük, amit vállaltunk, 49 egyéni jelölttel indultunk, akik közül 27-et a Munkáspárt állított meg. Partnereink nem teljesítették a vállalásukat, de ezt nekik kell értékelni.
Az együttműködés a 2022-es választásra vonatkozott. A Baloldali Szövetséggel a Munkáspárt bizonyította, hogy nem vagyunk egyedül.
Az együttműködés megmutatta, hogy sok mindenben egyetértünk, de vannak jelentős különbségek is.
Mi a jövőben is készek vagyunk keresni az érintkezési pontokat, az együttműködés tényleges lehetőségeit. A többit meglátjuk.
Az USA átfogó háborúja Oroszország, Kína, sőt a szocializmus ellen
Világosan kell látnunk, hogy ez nem Oroszország és Ukrajna háborúja – mondta Thürmer Gyula.
Ez az Egyesült Államok háborúja Oroszország ellen. Ez az Egyesült Államok háborúja a Kínai Népköztársaság ellen. Ez a neoliberalizmus háborúja a szocializmus ellen.
A nyugat kiprovokálta a háborút. A tények bizonyítják, hogy az ukránok már készen álltak Oroszország megtámadására. Az orosz fél a hadműveletek megkezdésével elébe ment az ukrán agressziónak.
A háború fő célpontja Kína. Trump megegyezést akart Kínával, de a saját maga diktálta feltételek alapján. Kína erre nemet mondott. Biden elnök Kínát tekinti a legnagyobb ellenségnek, és totális háborúra törekszik.
Ha Oroszország meggyengül, Kína fontos szövetségesét veszíti el, és akkor könnyebb lesz megálljt parancsolni a kínai gazdasági terjeszkedésnek, na és persze szétrombolni a kínai álmot, ledönteni a kínai sajátosságú szocializmus épületét.
Az USA a neoliberalizmus és a szocializmus közötti harcot egy világméretű konfliktusra terjeszti ki. A mostani háború több szakaszból áll és sokáig fog tartani.
Amerika az EU-val is nagyjából azt tervezi, amit a második világháborúban tettek. Vérezzenek ki az európaiak, aztán jövünk mi, hozzuk az új Marshall-terveket, és új Európát csinálunk. Csakhogy ott minden amerikai lesz.
Az EU már most sem ura önmagának. Az EU úszik az amerikaiak által keltett hullámokon. Háborúzni nem mer, nem is nagyon tud, gazdasági háborút folytat, amivel maga alatt is vágja a fát.
Az EU-t az mentené meg, ha kiegyezne Oroszországgal. Lenne rá lehetőség. Az oroszok sohasem akarták Európát leigázni. Évszázadonként egyszer elfoglalják ugyan Berlint, de csak azért, hogy Európa tartsa tiszteletben Oroszországot és ne fenyegesse biztonságát.
Amerika azonban nem akarja az EU és Oroszország történelmi kiegyezését. Azok alá ad lovat, akik hajlandók a liberális tőke érdekeit az európai nemzetek érdekei fölé helyezni. Azokat támogatja, akik elfogadják Amerika uralmát, és képesek azt saját népükre ráerőltetni.
A háború árát velünk akarják megfizettetni
Az április 3-i választás megerősítette a konzervatív tőkés kormány pozícióit. Ugyanakkor várható, hogy nem fog csökkenni a konzervatív és liberális tőkéscsoport egymás elleni küzdelme. Az USA és az EU liberális körei nem bocsájtják meg a mostani újabb győzelmet és támadni fognak. Az ellenzék ehhez partner lesz – húzta alá a szónok.
A háború alakulása komoly hatást fog Magyarországra gyakorolni. Látható, hogy a magyar kormány egyre nehezebben tud ellenállni az USA nyomásának.
Gyökeresen megváltozhat a helyzet, ha jelentős amerikai és más NATO-erők érkeznek Magyarországra. Amerikai csapatok jelenléte a belpolitikai harcot is befolyásolhatja.
A háború gazdasági következményeit már kezdjük érezni. A fogyasztói árak februárban 8,3 százalékkal nőttek, és ez csak a kezdet. A gazdasági háború miatt lelassul Nyugat-Európa fejlődése, ami azonnal hat ránk is. A magyar vállalatok jelentős része tönkre mehet. A nyugat a nyersanyagárak emelkedését, a profitkiesés következményeit velünk fogja megfizettetni. Jöhet a munkanélküliség, a gyors elszegényedés. A kérdés az, hogy a magyar társadalom hogyan reagál erre.
Új vezetési struktúrában fogunk működni
A 28. kongresszus két szakaszból fog állni. Ma, az első szakaszban módosítjuk a párt szervezeti és működési szabályát – hangsúlyozta Thürmer Gyula.
A szervezetünk és működésünk módosítására egyszerre két körülmény késztet, sőt kényszerít bennünket: egyrészt, a törvény, az államhatalom előírásai, másrészt a reális élet változásai.
A törvény előírja, hogy az eddigi három szintű vezetés helyett kétszintű vezetés legyen. Eddig volt kongresszus – központi bizottság – elnökség. Most lesz kongresszus és országos elnökség.
Mindkét szervezet új feladatokat is kap. A kongresszusnak, mint a tagság közvetlen képviseletének, jobban részt kell vennie a párt operatív munkájában, átvéve az eddigi központi bizottság feladatainak egy részét. Ehhez a kongresszusnak évente legalább egyszer üléseznie kell.
Az országos elnökség az eddig KB és az Elnökség feladatait egyesíti, s két kongresszus között irányítja a pártot.
Mit követel tőlünk az élet? Gyorsabban kell reagálnunk a világ változásaira, a hazai politikai élet eseményeire. Ehhez többet kell egymással beszélnünk, ösztönöznünk kell egymást.
A párt minden szervezetéhez és tagjához el kell juttatnunk a politikánkat. Mindenütt érteniük kell elvtársainknak, hogy merre megyünk, mit akarunk.
A Munkáspártnak vannak történelmileg kipróbált szervezési elvei. Mindenekelőtt az, hogy mi fegyelmezett szervezet vagyunk, és nem vitaklub. Nem egy választásra jövünk létre, hanem folyamatos munkára, osztályharcra. Ezeken nem változtatunk.
Egy sor dolgon azonban változtatni kell. A döntéseknek gyorsabban el kell jutniuk minden párttaghoz. A vezető szerveknek valóban vezetniük kell, politikailag és szervezetileg. Országosan is, a megyékben és Budapesten is. Ehhez folyamatos kapcsolattartás, információ, rendszeres ülésezés kell. A gyakorlatunk részévé váltak az online értekezletek, ezt is tovább kell erősíteni.
Mi önálló alternatívát kínálunk
A Munkáspárt gondolatai jelen vannak a mai magyar közéletben. A Fidesz ma számos olyan lépést valósít meg, amelyet mi magunk is megvalósítottunk volna, a rezsicsökkentéstől kezdve az otthonteremtés támogatásán át a munkahelyteremtésig és a bérek emeléséig.
A Munkáspárt 2021. október 30-i országos pártértekezletén világosan meghatároztuk a tennivalóinkat. Kijelöltük a kitörési pontokat.
Mi a saját utunkat járjuk, önálló politikai alternatívat kínálunk. Ilyen a külpolitika, az egészségügy, a mezőgazdaság. Itt kell értelmes javaslatokkal előállni és politikai akciókat szervezni. Ennek kimunkálását kell elvégeznünk a következő hónapokban.
Kezdjük mindjárt május elsején! Május elsején tartsunk felvonulást! Ne azzal törődjünk, hogy mit szól a külvilág! Magunkkal törődjünk! Mutassuk meg, hogy nem adjuk fel, és akár mit is találnak ki, május elsejéből nem engedünk!
Május elsején tartsunk gyűlést a háború és a NATO ellen!
A Munkáspárt az elmúlt bő három évtizedben következetesen kiállt amellett, hogy Magyarország legyen semleges ország. Az ukrajnai háború még inkább időszerűvé teszi a kérdést: jó-e nekünk a NATO-ban, vagy inkább lépjünk ki? Mi NEM-et mondunk a háborúra és NEM-et mondunk a NATO-ra is.
A Semleges Magyarország Alapítvány ma is létezik, és a Munkáspárt minden erővel támogatja.
Május 26-án emlékezzünk meg Kádár János születésének 110. évfordulójáról. Találjunk új módszereket az emlékezésre!
Vegyünk részt néhány időközi önkormányzati választáson! Mutassuk meg, hogy vagyunk! Keressünk új embereket!
Tegnap volt 152 éve annak, hogy megszületett Vlagyimir Iljics Lenin – emlékeztetett a pártelnök. Lenin nem azt várta tőlünk, hogy a képét kitegyük szobánk falára, hanem, hogy dolgozzunk a lenini eszmékért.
Lenin biztatott bennünket: „A tőkés rendszer, fokozva a munkásoknak a tőkétől való függését, létrehozza az egyesített munka óriási hatalmát. A kapitalizmus győzött az egész világon, de ez a győzelem csak bevezeti a munkának a tőke fölötti győzelmét.” Ez a mi hitünk, ez a mi meggyőződésünk.
Mi a mi dolgunk? Nem feladni, nem félre lépni, a nap huszonnégy órájában keresni az új megoldásokat. Öreg fa vagyunk, de ezen a fán is vannak friss hajtások.
Ennek szellemében készüljünk a jövőre! Hosszú még az út az új világ felé, de végig megyünk rajta. Ezt üzenjük barátainknak és ellenfeleinknek itthon és világszerte.